Derya Mansur
Director

Derya Mansur

1991 doğumlu. Bodrum'da geçirdiği gençlik yıllarında yazdığı hikayeler, çektiği fotoğraflar ile severek yapacağı işi çok önceden keşfeden şanslı kişilerden. Bodrum Anadolu Lisesi'nde okurken; hayal kurmayı hobi edinmiş arkadaşları ile yerel ilk edebiyat dergisini çıkarır. Derginin editörlüğünü ve hikaye yazarlığını yapar. Hızını alamaz; dergiyi satma işine de soyunur. Kurulan hayalin, kendine güven ile üretime; peşinden kazanca nasıl dönüştüğünü kendi yöntemleri ile deneyerek öğrenir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi / Güzel Sanatlar Fakültesi / Sinema-Tv bölümü ikinci sınıf öğrencisiyken; heyecanına ve merak duygusuna karşı koyamayarak sektöre atılır. Yardımcı yönetmen olarak çalışma hayatına başlar.

Yardımcı yönetmenlik kariyerinde, bulunduğu konumun gerekliliklerini iyi gözlemler; çalıştığı projelerde öngörüleri ve dokunuşlarıyla hep yaratıcı ve kurtarıcı olur. En komplike projenin basitleştirilip ortak bir dilde yönetilmesi için, karşılaştığı insanlar ve olaylardan edindiği bilgiler ile kendi tarzını oluşturur.

Başkalarının hikayesi içinde, -okuduğu kitaplarda, izlediği filmlerde, dinlediği müziklerde...- 'Acaba ben onun yerinde olsam ne yapardım?' sorusuna cevap araması ona analitik düşünme, empati kurma, hızlı çözüm üretme, soruyu sorun haline getirmeden doğru sonuca ulaştırma yetisi kazandırır.

Her gün öğreneceği yeni bilgi için merakla uyanır. İyi bir hikaye anlatıcısı ve dinleyicisidir. Hikayesinin nasıl gerçeğe dönüştürüleceğini çözümleyerek hayal kurar. Kendini ve fikirlerini zorlamayı sever. Hayatın sunduklarına kendisi ne ekleyebilir diye düşünürek; yeni maceralara hızlıca atılır. Bu onun çekeceği filmlerin altyapısını oluşturur.